Yeni Başlayanlar için PubMed Kullanım Rehberi

Bu sayfa, PubMed araştırması yapmak isteyen yeni kullanıcıları PubMed kullanımı hakkında bilgilendirmek üzere hazırlanmıştır ve devamlı güncellenmektedir. Belli aralıklarla ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. PubMed ile ilgili diğer Türkçe sayfalarımıza da göz atmayı unutmayın.

PubMed gelişmiş altyapısı ve güncelleştirilen arayüzü ile güncel arama motorlarında görmeye alışık olduğumuz kelime eşleştirme ve otomatik tamamlama gibi özellikleri de barındıran modern bir arama deneyimi sunmaktadır. Arama yaparken, büyük-küçük harf farketmez ve noktalama işareti kullanmanız gerekmez. Açılış sayfasında oldukça basit gibi görünse de, arama terimi girdiğinizde gelen sayfa oldukça detaylı sonuçlar ve kontroller içermektedir.

Arama sonucunda gösterilen alıntılar ilk seferde sayfa başına 10 öğe olarak görüntülenir ve varsayılan olarak en iyi eşleşmeye göre sıralanır. Eğer ayarları değiştirmezseniz, PubMed arama sonuçları özet biçiminde görüntülenir, ancak tek bir alıntı sonucu doğrudan özet sayfasına gider. Tek bir alıntının özetini görmek isterseniz alıntının başlığına tıklayarak özet sayfasına gidebilirsiniz. Yayıncı tarafından sağlanmışsa, PubMed İngilizce olmayan özetler de içerebilir. Bir alıntıya eşlik eden İngilizce olmayan bir özet varsa, özet metni varsayılan olarak İngilizce olur. Ek dil(ler)i görüntülemek için bağlantılar özet ekranında mevcuttur. İngilizce olmayan özetler içeren alıntıları almak için hasnonenglishabstract sorgusu kullanılır. PubMed'de yer alan Türkçe makalelere nasıl erilebileceğinizi öğrenmek için, Pubmed makale araçları sayfasına göz atın.

Pubmed'de dergi adları, dergi başlığı kısaltması kullanılarak gösterilir. Alıntıları özet biçiminde görüntülerken, tam dergi adını görüntülemek için fare imlecini bir derginin başlık kısaltmasının üzerinde tutun. "Display options" düğmesini kullanarak, isterseniz sonuç biçimini değiştirebilirsiniz. Bunun için: Arama sonuçları sayfasının sağ üst köşesindeki "Display options" düğmesini tıklayın. Kullanmak istediğiniz görüntüleme biçimini seçin. Sonuçlar yeni formatta gösterilir.

Bir veya daha fazla öğenin seçilmesi ve görüntüleme biçiminin değiştirilmesi, yalnızca seçilen sonuçları yeni biçimde görüntüleyecektir. Sonuçlar sayfası, alınan toplam öğe sayısını gösterir. Varsayılan olarak, sayfa başına 10 öğe görüntülenir. "Display options" düğmesini kullanarak sayfa başına görüntülenen öğe sayısını değiştirebilirsiniz: Arama sonuçları sayfasının sağ üst köşesindeki "Display options" düğmesini tıklayın. Sayfa başına görüntülenecek öğe sayısını seçin (10, 20, 50, 100 veya 200). Seçiminiz, tarayıcı çerezleriniz temizlenene kadar sonraki aramalar için aktif olacaktır. Sonraki sonuç sayfasını görüntülemek için "Show more results"ı veya doğrudan belirli bir sonuç sayfasına gitmek için "Jump to page"e tıklayın.

PubMed ve kullanımı hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarına yazının devamında ulaşabilirsiniz.

PubMed üyelik ücretli midir?
PubMed, hem küresel hem de kişisel ölçekte sağlığı iyileştirmek maksadıyla biyomedikal ve yaşam bilimleri literatürünün araştırılmasını ve erişilmesini destekleyen tamamen ücretsiz bir kaynaktır.

PubMed makalelerine nasıl ulaşabilirim?
PubMed veritabanı 34 milyondan fazla alıntı ve biyomedikal literatür özeti içerir. Tam metin dergi makalelerini ise içermemektedir; ancak, yayıncının web sitesi veya PubMed Central (PMC) gibi diğer kaynaklardan tam metne bağlantılar genellikle mevcuttur.

PubMed MESH nedir?
MeSH, Türkçe karşılığı “Tıbbi Konu Başlıkları” olan Medical Subject Headings ifadesinin kısaltmasıdır ve ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi (National Library of Health) 'nin kontrollü kelime eş anlamlılar sözlüğü olarak iş görür.

Diğer bir ifade ile, biyomedikal literatürün indekslenmesi ve kataloglanmasında tutarlılık sağlayan bir nevi kelime dağarcığıdır. Aynı zamanda, MEDLINE'ın da ayırt edici bir özelliğidir. MeSH kendine özgü bir hiyerarşik yapı kullanılarak düzenlenmiştir ve içeriği yıllık olarak güncellenir.

PMC nedir?
PubMed Central® (PMC), ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri Ulusal Tıp Kütüphanesi'ndeki (NIH/NLM) biyomedikal ve yaşam bilimleri dergi literatürünün ücretsiz tam metin arşividir. NLM'nin biyomedikal literatürü toplama ve koruma konusundaki yasal yetkisine uygun olarak, PMC, NLM'nin kapsamlı basılı ve lisanslı elektronik dergilerini de içeren ve çağdaş biyomedikal ve sağlık araştırmaları ve uygulamalarının yanı sıra gelecekteki bursları da destekleyen NLM koleksiyonunun bir parçasıdır. 2000'den beri çevrimiçi olarak halka açık olan PMC, NLM'deki Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI) tarafından geliştirilmiş ve aynı kurum tarafından sürdürülmektedir.

PubMed indeksli ne anlama gelir?
Günlük olarak güncellenen PubMed veritabanında yer alan dergi, makale vb. içerik PubMed indeksli olarak ifade edilmektedir.

Twitter: @pmid2cite

PMID2cite Turkish promo page, © 2018-2022, All rights reserved.