Makale Alıntılama Aracı

PubMed ID (PMID), PubMed Central ID (PMCID), DOI nedir diye merak ediyorsanız isimlerin üzerlerine tıklayın ya da PubMed makale araçları sayfasını ziyaret edin.

PMID2cite ile, PubMed veritabanında indekslenen 30 milyondan fazla; veya DOI'si bulunan 100 milyondan fazla sayıdaki makaleden saniyeler içerisinde, zahmetsizce alıntı üretebilirsiniz.

Yeni eklenen özellikler:


PubMed makaleleri için, aşağıdaki işlemleri anında gerçekleştirebilirsiniz:

Bütün bunları, sadece PMID numarası ile ve doğrudan PubMed kullanımı yapmadan, ücretsiz ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Siteye üyelik gerekmez ve herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymazsınız.

Çok çeşitli araçlarımız arasından yetenekli dahili alıntı oluşturucumuzu deneyin. İsterseniz kendi bilimsel alıntınızı kendiniz oluşturun veya var olan hızlı stilleri görsel olarak seçin. Basitçe, makalenin PubMed ID'sini girin ve herhangi bir PubMed indeksli makaleye uygulayın. Arayüzlerimizi kullanarak binlerce farklı biyomedikal dergi alıntı stilleri ve dergi şablonlarına ulaşın ve isterseniz oluşturduğunuz alıntı listelerini paylaşın. Bilimsel dergi makalesi gönderimi, bilimsel proje başvuruları, akademik CV hazırlanması, akademik teşvik başvurusu, doçentlik başvurusu, tez yazımı, vb. nedenler dolayısıyla alıntılar hazırlamak aşırı dikkat ve özen gerektiren ve aynı zamanda çokca zaman alan işlemlerdir. Çoğu zaman Endnote, Zotero, Mendeley gibi bibliyografik bilgiler için alıntı yönetici yazılımlar kullanımı da gerekmektedir. PMID2cite alıntılama ve kaynak gösterme işlemini basitleştirir ve herhangi bir ek yazılıma gerek olmadan alıntılarınızı ve kaynakçanızı doğrudan PubMed ve CrossRef verileri üzerinden oluşturmanıza katkı sağlar.

Yerleşik alıntı stil üreteci sayesinde, PubMed alıntılarını veya alıntı şablonlarını sıfırdan oluşturabilirsiniz. Bu sayede, oluşturmak istediğiniz alıntı stili veya alıntı şablonu için (bu bir bilimsel dergi ya da bilimsel proje başvurusu için gerekli olabilir) henüz önceden tanımlanmış bir şablon mevcut değilse bile endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca, oluşturduğunuz bu alıntı şablonu ve stillerini ileride tekrar kullanabilir ve hatta paylaşabilirsiniz. Çünkü, her alıntı stilinin her zaman ulaşılabilen benzersiz ve kalıcı bir web adresi vardır. Detaylı bilgi için lütfen Nasıl yapılır bölümüne bir göz atın. Nasıl yapılır bölümünde; PubMed'den alıntı oluşturulması, bir derginin PubMed'de indekslenip indekslenmediğinin tespit edilmesi, henüz basılmamış bir makalenin alıntılanmasının nasıl yapılacağı, referans listesinin oluşturulması, National Library of Medicine - Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi (NLM) stilinde alıntı oluşturulması, PubMed'de atıf tarama yapılması, vb. konular ve daha fazlası yer almaktadır. Ayrıca, PubMed makale araçları sayfası'na bakmadan geçmemenizi de öneririz.

Dilerseniz, hızlı alıntı stillerini de kullanabilirsiniz. Halihazırda en çok kullanılan biyomedikal dergi alıntı stili biçimleri, görsel karşılaştırma için hızlı stiller sayfasında listelenmiştir. Bu sayfa, aynı zamanda başka hangi dergilerin aynı stil biçimini ortak bir şekilde görmenizi de sağlar. Dergiye özgü sayfalarımız da var ve bu sayfaları içeren listemiz ise her geçen gün uzamaktadır. Bu liste, biyomedikal dergiler için önceden tanımlanmış ve kullanıma hazır PubMed alıntı üreteci bağlantılarını içerir. Dergiye özgü sayfalarda yer alan alıntı tiplerinin bilimsel dergilerin yazarlara bilgi sayfalarında istenen şekillerle uyumlu olup olmadığı ayrıca kontrol edilip, doğrulanmaktadır.

PubMed veritabanı tarafından kullanılan standart makale tanımlayıcıları için dönüştürme araçları gibi bazı güzel araçlarımız da var. PubMed ID’den DOI’ye ve DOI’den PubMed ID’ye dönüştürücü sayfalarına bir göz atın. Normalde PMID kullanılarak yapılan AMA, APA, Vancouver, dergiye özel sayfalar ve hızlı stiller dahil tüm PMID2cite arayüzlerinde ilgili PMID’ye karşılık gelen DOI ve PMCID (varsa) istenen bilgiye ek olarak gösterilir.

PubMed atıf sayıcı arayüzü üzerinden bir PMID’ye bağlı PubMed’deki atıf sayısını ve atıf listesini görebilir, PubMed'de atıf tarama yapabilirsiniz. Diğer bir durum senaryosuna göre ise; diyelim, ilgilendiğiniz bir makaleye benzer makaleleri arıyorsunuz ve anahtar kelime örtüştürmesi yeterli gelmedi. Bu durumda, sadece makalenin PubMed ID’sini girerek kaynakçada yer alan kayıtlara da bu arayüzden ulaşabilir; diğer bir ifade ile, alıntının alıntılarına ulaşabilirsiniz. Atıf veya alıntı sayılarına dayalı veriler, CrossRef, MedLine, PubMed Central ve Entrez veritabanlarından çekilmektedir.

Son olarak, PubMed Dergi Bulucu ile araştırmanız için en doğru dergiye ulaşın.


PubMed ID ya da PMID nedir?
PubMed veritabanında yer alan herbir kaydı niteleyen eşsiz ve kayda özgü olan sayısal değere PubMed ID ya da PMID denir. PMID en fazla 8 basamak olabilir ve PubMed Veritabanı'nda sadece bir sefere mahsus olarak kullanılırlar.

PMCID ya da PubMed Central ID nedir?
PubMed Central Veritabanı'nda indekslenen herbir makaleyi tanımlayan, "PMC" öneki ile birleşik olan özgün niteleyeciye PMC ID ya da PubMed Central ID denir.

DOI nedir?
DOI (digital object identifier) internette yer alan çeşitli formattaki içerikleri tanımlayan alfanümerik dizilime denir. PMID ve PMCID'den farklı olarak, belli bir içerik türüne özgü değildir, içerik yönünden çok daha geniş bir aralığa sahiptir.

Dergiye özgü sayfalarda yer alan bilimsel yayınlar hangileridir?
Aşağıdaki dergilerin herbirine özgü alıntı üreteci sayfası bulunmaktadır. Listenin tümüne buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, listede yer almasını istediğiniz başka dergiler varsa, lütfen bize bildirin; hemen ekleyelim.

Bu sayfa, PMID2cite alıntılama aracı uygulamasında yer alan Makale alıntılma araçları ile ilgili bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Twitter: @pmid2cite

PMID2cite Turkish promo page, © 2018-2023, All rights reserved.